BIZNES Ochrona środowiska

Technologią w smog. Jak producenci kominków dbają o środowisko?

Technologią w smog. Jak producenci kominków dbają o środowisko?
Walka ze smogiem toczy się na wielu frontach. Podczas gdy samorządowcy w całej Polsce uchwalają antysmogowe przepisy prawne, producenci kominków ulepszają swoje produkty tak, by były przyjazne

Data publikacji: 2017-05-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Technologią w smog. Jak producenci kominków dbają o środowisko?
Kategoria: BIZNES, Ochrona środowiska

Walka ze smogiem toczy się na wielu frontach. Podczas gdy samorządowcy w całej Polsce uchwalają antysmogowe przepisy prawne, producenci kominków ulepszają swoje produkty tak, by były przyjazne środowisku.

Technologią w smog. Jak producenci kominków dbają o środowisko? BIZNES, Ochrona środowiska - Walka ze smogiem toczy się na wielu frontach. Podczas gdy samorządowcy w całej Polsce uchwalają antysmogowe przepisy prawne, producenci kominków ulepszają swoje produkty tak, by były przyjazne środowisku.

Walka ze smogiem toczy się na wielu frontach. Podczas gdy samorządowcy w całej Polsce uchwalają antysmogowe przepisy prawne, a obywatele uczą się, jak i czym palić w piecach i kominkach, by nie zatruwać powietrza, producenci kominków ulepszają swoje produkty tak, by były przyjazne środowisku.

Przekonanie, że palenie w kominkach nie jest ekologiczne to mit. Smog powstaje w wyniku niewłaściwego użytkowania tych urządzeń oraz ich niskiej jakości. Problem stanowią przede wszystkim stare, nieszczelne i zaniedbane piece, do których nieświadomi użytkownicy wrzucają śmieci, stare gazety, meble, opakowania, tworzywa sztuczne czy inne odpady. Powstające w ostatnim czasie przepisy prawne regulują więc zarówno rodzaje dopuszczalnego paliwa kominkowego, ale także wymagania, jakie muszą spełniać urządzenia grzewcze wprowadzane do obrotu.

Producenci wyprzedzają potrzeby klientów

Wiele nowych wkładów kominkowych dostępnych w Polsce, już od dawna spełnia zarówno państwowe, jak i unijne warunki. To wynik otwartych granic i wolnego rynku. Polscy producenci, którzy chcą eksportować swoje produkty na zachód, muszą zagwarantować ich zgodność z obowiązującymi tam przepisami. – Nasze produkty już od lat spełniają wyśrubowane międzynarodowe normy, m. in. restrykcyjne wytyczne emisyjne BlMSchV, które obowiązują w Niemczech – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl. – Urządzenia naszej marki uzyskują wysoki wskaźnik odzyskania energii cieplnej z zastosowanego opału. Ponadto w części kominków stosujemy nowoczesny materiał wyłożenia komory spalania (nazywany Acumotte), który doskonale akumuluje ciepło i podwyższa temperaturę. Dla bardziej wymagających klientów, wprowadziliśmy linię wkładów gazowych, które mogą być zasilane gazem LPG z butli lub gazem ziemnym z sieci przesyłowej.

A to już wiesz?  Regulatory ciągu kominowego – sposób na ekologiczne ogrzewanie

Jakie wymagania musi spełniać kominek?

Według dyrektywy unijnej, zwanej potocznie Ekoprojektem (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), urządzenia energetyczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinny do 2022 r. spełniać szczegółowe normy – być energooszczędne i efektywne. Przepisy wykonawcze do tego aktu prawnego opisują szczegółowo dopuszczalny poziom emisji spalin produkowanych przez te urządzenia. Oprócz określonej sezonowej efektywności grzewczej (80 proc.) i emisji pyłów (40 mg/Nm3), Ekoprojekt wskazuje także normy dla emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (poniżej 120 mg/Nm3), tlenku węgla (mniej niż 1500 mg/Nm3) i tlenku azotu (mniej niż 300 mg/Nm3).

Warto zwrócić uwagę na te liczby i zainwestować w ekologiczne palenisko już teraz, by za kilka lat (w 2022 r.) uniknąć wydatków związanych z wymianą urządzenia. – Wbrew pozorom, wybór ekologicznego urządzenia nie jest skomplikowany. Wiele naszych urządzeń już teraz spełnia wymagania materiałowe i sprawnościowe, również te unijne.  Przed dopuszczeniem do sprzedaży, każdy model jest badany i akredytowany przez Instytut Energetyki – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl. – Jakość i energooszczędność idą w parze z estetyką. Kominki, które produkujemy, mają zróżnicowany design, wielkość i technologie. Nasi klienci nie muszą wybierać między ekologią a pięknym wzornictwem.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Technologią w smog. Jak producenci kominków dbają o środowisko? BIZNES, Ochrona środowiska - Walka ze smogiem toczy się na wielu frontach. Podczas gdy samorządowcy w całej Polsce uchwalają antysmogowe przepisy prawne, producenci kominków ulepszają swoje produkty tak, by były przyjazne środowisku.
Hashtagi: #BIZNES #Ochrona środowiska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy