BIZNES Energetyka

Świadectwa energetyczne wyzwaniem dla zarządców nieruchomości?

Świadectwa energetyczne wyzwaniem dla zarządców nieruchomości?
W kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zaproponowane w niej rozwiązania narzucają na zarządców budynków poważną racjonalizację kosztów. Jakie kroki w tej sytuacji powinni podjąć w kwestii zarządzania energią

Data publikacji: 2014-07-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Świadectwa energetyczne wyzwaniem dla zarządców nieruchomości?
Kategoria: BIZNES, Energetyka

W kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zaproponowane w niej rozwiązania narzucają na zarządców budynków poważną racjonalizację kosztów. Jakie kroki w tej sytuacji powinni podjąć w kwestii zarządzania energią cieplną?

Świadectwa energetyczne wyzwaniem dla zarządców nieruchomości? BIZNES, Energetyka - W kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zaproponowane w niej rozwiązania narzucają na zarządców budynków poważną racjonalizację kosztów. Jakie kroki w tej sytuacji powinni podjąć w kwestii zarządzania energią cieplną?

W kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zaproponowane w niej rozwiązania, które mają zapewnić wdrożenie przyjętej  dyrektywy unijnej  w sprawie efektywności energetycznej, narzucają na zarządców budynków poważną racjonalizację kosztów. Jakie kroki w tej sytuacji powinni podjąć w kwestii zarządzania energią cieplną?

W 2012 roku Unia Europejska postawiła przed krajami członkowskimi cel zmniejszenia zużycia energii o 20 proc. do 2020 roku. A jak podaje Ministerstwo Gospodarki  efektywność energetyczna polskiej gospodarki jest około 3 razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich i około 2 razy niższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej. Stąd też ustawa ma promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić m.in. inwestorów budowlanych i zarządców nieruchomości do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w budynkach.

Wyzwanie dla zarządców

– Nowopowstające budynki korzystające z najnowszych technologii zużywają niewiele energii. Większe wyzwanie w kontekście poprawy efektywności energetycznej czekają zarządców budynków już istniejących – komentuje Izabela Cabanowska Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC. Jakie obowiązki z tego tytułu mają zarządcy?

Projekt przyjętej ustawy nakłada na właścicieli i zarządców budynków sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku jego sprzedaży lub najmu. Świadectwa energetyczne określają dokładne zapotrzebowanie budynku na energię. Chodzi o to, by budynki spełniały takie wymogi techniczne, które pozwolą im zużywać jak najmniej ciepła do ogrzewania w okresie zimowym.  

 

– Wprowadzenie obowiązku świadectw energetycznych może spowodować, że osiągane przez zarządców parametry energetyczne będą miały wpływ na wymierną wartość nieruchomości, a także będą jeszcze bardziej świadczyć o kompetencjach zarządców, dlatego inwestowanie w efektywność  energetyczną staje się obecnie tym bardziej istotne – prognozuje Izabela Cabanowska Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC. Jak zatem zarządcy mogą poprawić  efektywność energetyczną budynku w zakresie energii cieplnej i pozyskać oszczędności?

A to już wiesz?  Fotowoltaika na stałej wznoszącej

Zlecenie audytu

Wdrożenie strategii cieplnej efektywności energetycznej warto zacząć od audytu energetycznego budynku, aby we właściwy sposób określić czas i sposoby termomodernizacji.  Budynki mają bowiem różne zapotrzebowanie na ciepło. Zależy to między innymi od wieku budynku, liczby ścian zewnętrznych,  ilości  i wielkości okien.  Warunkuje to , w jakiej ilości i jak szybko jest utracane ciepło. Audyt pozwoli też określić w jakiej klasie jakości energetycznej  znajduje się nieruchomość.

Automatyka pogodowa

Warto w porozumieniu z przedsiębiorstwem energetyki cieplnej zainstalować regulator pogodowy. Urządzenia po ustawieniu odpowiednich parametrów uzgodnionych z mieszkańcami i administratorem, sterują dopływem ogrzewania do mieszkań w zależności od temperatury zewnętrznej.

 – Inteligentna automatyka pogodowa zainstalowana w węźle cieplnym, dzięki czujnikowi umieszczonemu na zewnątrz budynku, monitoruje warunki atmosferyczne i umożliwia błyskawiczne reagowanie na zmiany pogody. Taki system daje komfort cieplny mieszkańcom i pozwala na korzystanie z ciepła wtedy, gdy jest ono potrzebne –  tłumaczy Izabela Cabanowska Menedżer ds. Klientów Grupy GPEC, która dostarcza usługę Temperatura+.

Zarządca powinien mieć na  uwadze, że zbyt wczesne wyłączenie ogrzewania wychładza elementy konstrukcyjne budynku, które trzeba następnie ponownie ogrzać, aby temperatura odczuwalna w pomieszczeniach była odpowiednia.  Wiąże się to ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami, niż w sytuacji, gdy stosowna jest automatyka pogodowa  i wówczas do takich wychłodzeń nie dochodzi. Korzyścią jest też zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym bez wilgoci, która może powodować pleśń i zagrzybienie, co ogranicza ilość remontów związanych z degradacją budynku.

Dodatkowe działania

Ważną kwestią w kontekście efektywności energetycznej jest też odpowiednie docieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz uszczelnienie. W przypadku starych okien może następować wpuszczanie zimna do pomieszczenia przez szczeliny i tracenie ciepła na zewnątrz tym samym sposobem.  W takiej sytuacji zarządca powinien zastanowić się nad wymianą okien.

A to już wiesz?  Plusy i minusy „Czystego Powietrza”

Duże straty ciepła może też powodować zła regulacja instalacji c.o.  Rury warto oczyścić z zanieczyszczeń i zapewnić skuteczną ich izolację. Warto też zamontować na kaloryferach termostaty, aby uniknąć przegrzania pomieszczeń.

Przedstawione możliwe działania zarządcy mogą poprawić efektywność energetyczną w zakresie energii cieplnej, ale też prowadzą do racjonalizacji kosztów zużycia energii, co w dalszej kolejności daje możliwość  zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych.  

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Świadectwa energetyczne wyzwaniem dla zarządców nieruchomości? BIZNES, Energetyka - W kwietniu br. rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zaproponowane w niej rozwiązania narzucają na zarządców budynków poważną racjonalizację kosztów. Jakie kroki w tej sytuacji powinni podjąć w kwestii zarządzania energią cieplną?
Hashtagi: #BIZNES #Energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy