BIZNES Energetyka

Rynek gazu w roku 2016

Rynek gazu w roku 2016
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku gazu w roku 2016 wraz z komentarzem Hermes Energy Group

Data publikacji: 2017-05-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rynek gazu w roku 2016
Kategoria: BIZNES, Energetyka

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku gazu w roku 2016 wraz z komentarzem Hermes Energy Group S.A.

Rynek gazu w roku 2016 BIZNES, Energetyka - Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku gazu w roku 2016 wraz z komentarzem Hermes Energy Group S.A.

Rok 2016 dał początek długo wyczekiwanej zmianie dotyczącej uwolnienia cen gazu ziemnego oraz ustabilizował sytuację wolnej konkurencji na krajowym rynku. Liczba zmian sprzedawcy błękitnego paliwa po raz kolejny osiągnęła rekordową liczbę ok. 50 tys., tym samym, dwukrotnie zwiększając się w stosunku do roku 2015.

 

W załączonym do komunikatu podsumowaniu zostały przedstawione oraz skomentowane merytorycznie przez Hermes Energy Group S.A. najważniejsze wydarzenia minionego roku.

 

Rośnie świadomość konsumentów, którzy zaczynają z zainteresowaniem porównywać oferty sprzedawców. Zgodnie z szacunkami Hermes Energy Group S.A., wszystko wskazuje na to, że przez najbliższe lata utrzyma się trend rosnący i już w 2017 roku na rynku gazu zanotuje się aż 100 tys. zmian sprzedawcy. – szacuje Piotr Kasprzak, członek zarządu do spraw operacyjnych w spółce Hermes Energy Group. 

 

Na koniec roku 2016 liczba podmiotów posiadających koncesje na obrót paliwami gazowymi wynosiła 197, natomiast aktywnie w obrocie gazem ziemnym uczestniczyło 127 przedsiębiorstw – stanowi to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koncesję na obrót paliwami gazowymi w kraju uzyskało 25 podmiotów, a na obrót z zagranicą – 10 firm. 

W porównaniu do roku 2015 spadek cen gazu na rynku hurtowym wynosił ok. 20%

 

Presja na zwiększanie podaży ropy naftowej będzie coraz większa, co widać chociażby po rosnącej aktywności wydobywczej w Stanach Zjednoczonych. W efekcie ceny ropy w najbliższym czasie nie powinny rosnąć, ale wręcz spadać. Sytuacja na światowych rynkach i zwiększona podaż płynnego LNG ze Stanów Zjednoczonych także sprzyja spadkom cen gazu ziemnego. – prognozuje Piotr Kasprzak.

 

A to już wiesz?  Fotowoltaika na stałej wznoszącej

Eksperci HEG nie widzą powodów, dla których odbiorcy detaliczni musieliby czekać na uwolnienie cen aż 6 lat. Przedsiębiorstwa mogłyby oferować gospodarstwom domowym bardziej zróżnicowane, a przez to korzystniejsze umowy pod względem cenowym i pozacenowym. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rynek gazu w roku 2016 BIZNES, Energetyka - Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynku gazu w roku 2016 wraz z komentarzem Hermes Energy Group S.A.
Hashtagi: #BIZNES #Energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy