BIZNES Ochrona środowiska

Ruszył konkurs dla gmin – do wygrania nowoczesne recyklomaty

Ruszył konkurs dla gmin – do wygrania nowoczesne recyklomaty
Ruszył konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty. Inicjatorem konkursu jest Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo

Data publikacji: 2020-08-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ruszył konkurs dla gmin – do wygrania nowoczesne recyklomaty
Kategoria: BIZNES, Ochrona środowiska

Ruszył konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty. Inicjatorem konkursu jest Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Ruszył konkurs dla gmin - do wygrania nowoczesne recyklomaty BIZNES, Ochrona środowiska - Ruszył konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty. Inicjatorem konkursu jest Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

5 sierpnia ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy mogą powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Według badania ARC Rynek i Opinia, 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Sens w tym działaniu widzi jednak zaledwie 58%, a już tylko 15% badanych potrafiłoby poprawnie posegregować śmieci. Celem konkursu „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest zachęcenie Polaków do segregowania odpadów, które mogą zyskać nowe życie, jeśli tylko trafią do odpowiedniego pojemnika.

–       Polacy chcą segregować śmieci, jednak często są zdezorientowani – nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Skutkiem tego jest wyrzucanie odpadów do pierwszego lepszego pojemnika. W badaniu firmy DS Smith Polska, aż  68% Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci zmieszane rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. Nie wszystkie opakowania da się wyeliminować i z tymi, które już wygenerujemy, musimy postępować zgodnie z praktyką gospodarki cyrkularnej – zbierać selektywnie i poddawać recyklingowi. Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny,  koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

A to już wiesz?  Orange podnosi ceny za prąd dla firm. Poznański OKECHAMP ma zapłacić o ponad 60%

 

Warszawski sukces recyklomatów

Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” to kolejna odsłona inicjatywy Coca-Cola, która we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia rok temu postawiła 10 recyklomatów w stolicy. Mieszkańcy Warszawy bardzo licznie zaangażowali się w akcję segregacji odpadów. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji Eco-Portfel zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. ECO-Punktów. Po sukcesie w stolicy, Coca-Cola wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce i tym razem kieruje swoją akcję do mniejszych ośrodków. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

–       Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy częścią problemu odpadów opakowaniowych, z którym zmaga się świat, ale chcemy być także częścią jego rozwiązania. Dlatego podejmujemy szereg działań w zakresie zbiórki odpadów i recyklingu. Zależy nam na realnych działaniach i  edukowaniu społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. Chcemy to robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Jednocześnie pragniemy zachęcać ludzi do nawyków proekologicznych w sposób innowacyjny i angażujący. Recyklomaty w Warszawie okazały się ogromnym sukcesem. Entuzjazm mieszkańców Warszawy oraz duże zainteresowanie wśród innych samorządów spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w innych gminach. – mówi Anna Solarek,  dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services. – Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest częścią naszej globalnej ambicji „Świat bez Odpadów”. Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas strony do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60% naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa – dodaje Anna Solarek.

A to już wiesz?  Aforti Exchange: Ropa i miedź z potencjałem do wzrostów

 

Jak działają recyklomaty?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

–       Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi aktualnie jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz więcej z nich poszukuje sposobu na usprawnienie procesu oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz planety. Jednym z rozwiązań są recyklomaty. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują podwójnie – angażują się w działania, mające na celu powtórne wykorzystywanie surowców, otrzymując w  zamian korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub aktywności w swojej gminie – mówi Konrad Romek, Prezes Zarządu w EcoTech System, firmie, która tworzy i instaluje recyklomaty.

 

Zasady konkursu

Konkurs jest skierowany do gmin do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Zadanie konkursowe:

Wypełnienie formularza zamieszczonego w serwisie  https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska.
Przedstawienie pomysłów na nagrody przyznawane za wrzucone odpady
Zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu
Wskazanie lokalizacji w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców.

Nagroda:

Nowoczesny recyklomat do automatycznej segregacji butelek PET
Instalacja i podłączenie recyklomatu
Szkolenie z obsługi i konserwacji recyklomatu
12-miesięczna gwarancja na działanie
Swobodny dostęp do aplikacji mobilnej na iOS i Android – ECO-Portfel dla użytkowników do korzystania z recyklomatów i zbierania ECO-punktów
Licencja na okres 12 miesięcy na dostęp i podłączenie recyklomatu do Centralnej Platformy ETS

A to już wiesz?  OTOVO wchodzi na polski rynek. To pierwszy e-commerce z fotowoltaiką w Polsce

 

Zgłoszenia do konkursu rozpoczynają się 5 sierpnia i potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Ruszył konkurs dla gmin - do wygrania nowoczesne recyklomaty BIZNES, Ochrona środowiska - Ruszył konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”, w którym samorządy mogą powalczyć o recyklomaty. Inicjatorem konkursu jest Coca-Cola Polska, a partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.
Hashtagi: #BIZNES #Ochrona środowiska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy