BIZNES Energetyka

Polskie łupki: to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano

Polskie łupki: to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano
Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie krytycznie ocenia polskie poszukiwania gazu łupkowego. Jednocześnie Izba sugeruje, że aż 12 lat zajmie Polsce poszukiwanie i badanie polskich złóż łupków. Czy rzeczywiście jest problem z poszukiwaniem

Data publikacji: 2014-01-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polskie łupki: to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano
Kategoria: BIZNES, Energetyka

Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie krytycznie ocenia polskie poszukiwania gazu łupkowego. Jednocześnie Izba sugeruje, że aż 12 lat zajmie Polsce poszukiwanie i badanie polskich złóż łupków. Czy rzeczywiście jest problem z poszukiwaniem łupków?

Polskie łupki: to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano BIZNES, Energetyka - Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie krytycznie ocenia polskie poszukiwania gazu łupkowego. Jednocześnie Izba sugeruje, że aż 12 lat zajmie Polsce poszukiwanie i badanie polskich złóż łupków. Czy rzeczywiście jest problem z poszukiwaniem łupków?

Zdaniem dr. Tomaszea Chmala, eksperta Instytutu Sobieskiego, niektóre zarzuty są słuszne, ale niektóre – chybione.

– Z kilkoma zarzutami NIKu się zgadzam, z kilkoma nie. Sądzę, że wytknięcie kwestii przewlekłości postępowań, nieracjonalnego zachowania administracji – wzywanie do korekty wniosków, które często nie miało sensu – było prawidłowe. Często administracja wysyła ostatniego dnia wezwanie do uzupełnienia braków, dając jednocześnie krótki termin odpowiedzi. A i tak całe postępowanie jest bardzo długie i przewlekłe. Uważam, że przewlekłość pracy urzędów jest zbyt duża. Z kolei za nietrafioną uważam krytykę rzekomej pochopności w wydaniu koncesji. Zarzut, że nie sprawdza się należycie, komu wydawane są zezwolenia, to krok za daleko – uważa ekspert Instytutu Sobieskiego w wywiadzie dla portalu wGospodarce.pl.

Dr Chmal komentuje też szacunki Izby odnośnie czasu potrzebnego Polsce na poszukiwanie i badanie polskich złóż łupków.

– W mojej ocenie pracy przed nami wciąż jest bardzo dużo. Mamy tylko kilkadziesiąt odwiertów, które dotyczą potencjału niekonwencjonalnego. Z 50 odwiertów jedynie dwa są szczelinowane poziomo. Przed nami więc jeszcze dużo pracy. NIK zasadnie mówi, że potrzebujemy około 200 odwiertów. Jednak wiele zależy tu od administracji, od tego w jaki sposób inwestorzy będą podchodzili do kwestii łupkowej. To może nam zająć 12 lat, ale może również mniej. Co więcej, to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano – mówi ekspert.

A to już wiesz?  W styczniu 2014 zmieniają się przepisy dotyczące recyklingu opakowań

 A jak przeszkadzano?

– Wnioski powinny być rozpatrywane w szybszy i prawidłowy sposób. Z drugiej strony, przyjmowano regulacje, które odstraszają firmy. 12 lat pracy przed nami to jedna z możliwości, choć oczywiście to może się skończyć wcześniej, jeśli stworzymy nastrój proinwestycyjny. Potrzebny jest jednak klimat do tych inwestycji. Dużo jest więc w rękach rządu – uważa dr Chmal.

Ekspert przestrzega jednak przed „wpadaniem z jednej skrajności w drugą, z euforii w nadmierny pesymizm”. – Trzeba do tego pochodzić w sposób pragmatyczny. Od początku należało podchodzić do sprawy racjonalnie i nie ekscytować się nadmiernie – mówi dr Chmal, przypominając okres, kiedy Polacy za bardzo ekscytowali się tematem łupków.

– Był taki czas, że rozdaliśmy niemal za darmo koncesje, potem była mowa o tym, że koncesje trafiły do podejrzanych firm. Obecnie w domenie Skarbu Państwa pojawi się bardzo wiele koncesji i pozwoleń. I one będą trafiły tam, gdzie chce władza. Pytanie tylko, czy będą na nie chętni. Jedno podejście i drugie jest jednak nieracjonalne. W mojej ocenie to, co należy do rządu, to stworzenie dobrego klimatu dla inwestycji oraz regulacji. Trzeba mieć nadzieje, że te propozycje zostaną przyjęte i wykorzystane, że ktoś będzie zainteresowany naszymi inwestycjami. W Polsce wciąż można mieć nadzieje, że łupki będą dobrym i atrakcyjnym rozwiązaniem. Liczę, że nadal firmy będą zainteresowane inwestycjami w Polsce – konkluduje ekspert Instytutu Sobieskiego.

 

http://europejczycy.info/29120/finanse/polskie-lupki-to-moglo-by-juz-nam-udac-gdyby-firmom-nie-przeszkadzano/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polskie łupki: to mogło by już nam udać, gdyby firmom nie przeszkadzano BIZNES, Energetyka - Najwyższa Izba Kontroli w swoim ostatnim raporcie krytycznie ocenia polskie poszukiwania gazu łupkowego. Jednocześnie Izba sugeruje, że aż 12 lat zajmie Polsce poszukiwanie i badanie polskich złóż łupków. Czy rzeczywiście jest problem z poszukiwaniem łupków?
Hashtagi: #BIZNES #Energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy