BIZNES Ochrona środowiska

Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców

Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców
1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych

Data publikacji: 2014-01-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców
Kategoria: BIZNES, Ochrona środowiska

1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych zmian.

Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców BIZNES, Ochrona środowiska - 1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych zmian.

1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego – ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i o opłacie produktowej z 2001 roku, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych zmian.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązek recyklingu jest liczony od mas opakowań wprowadzonych na rynek w roku poprzednim, a przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia kampanii edukacyjnych. Jak podkreśla Zbigniew Milkiewicz, prezes organizacji odzysku CCR Polska, recykling opakowań wielomateriałowych nie może być realizowany za pośrednictwem organizacji odzysku, a wyłącznie poprzez porozumienia zawierane przez izby gospodarcze, co jest zupełnym novum w branży. Ustawa narzuca również nowe poziomy zbierania zużytych opakowań z gospodarstw domowych.

– Kontrowersje wokół ustawy powoduje głównie brak rozporządzeń wykonawczych, które są kluczowe dla realizacji przez przedsiębiorców zupełnie nowych obowiązków. Ministerstwo Środowiska projekty rozporządzeń przedstawiło dopiero w grudniu ubiegłego roku. Organizacje odzysku i inne podmioty zgłosiły swoje uwagi i zastrzeżenia, przede wszystkim dotyczące opakowań wielomateriałowych. Być może słuszne argumenty branży i praktyków mają wpływ na opóźnienie Ministerstwa, ale w jakiej formie rozporządzenia zostaną  podpisane przez Ministra pozostaje niewiadomą. Na pewno będzie to sporym zaskoczeniem dla kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców w Polsce, którzy wytwarzają lub wprowadzają swoje produkty w opakowaniach – mówi Zbigniew Milkiewicz.

Nowa ustawa utrudnia scedowanie obowiązków recyklingu opakowań wielomateriałowych na organizacje odzysku. Jak wyjaśnia prezes CCR Polska, do tej pory te organizacje powiernicze, działające w formie spółek akcyjnych (ok. 40 podmiotów, roczne przychody ok. 80 mln złotych), w profesjonalny i kompleksowy sposób pomagały przedsiębiorcom przejmując ich ustawowe obowiązki. Od nowego roku, przedsiębiorca wprowadzający również opakowania wielomateriałowe (np. do żywności, płynne, pasty do zębów, przyprawy, masło) będzie musiał szukać nowych sposób realizacji swoich obowiązków.

A to już wiesz?  UPS PUBLIKUJE 18. RAPORT ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Branża odzysku postuluje wstrzymanie o rok wprowadzenie nowych rozporządzeń,  gdyż grożą one chaosem, potrzebą dodatkowych interpretacji, a w końcu, co najważniejsze dla przedsiębiorców generujących PKB w Polsce, ryzykiem ponoszenia bardzo wysokich kar., które mogą iść w setki milionów złotych.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nowa ustawa o opakowaniach budzi kontrowersje przedsiębiorców BIZNES, Ochrona środowiska - 1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy w dużej mierze są kontynuacją poprzedniego aktu prawnego, jednocześnie wprowadzają kilka istotnych zmian.
Hashtagi: #BIZNES #Ochrona środowiska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy