BIZNES Energetyka

Jak oszczędzać prąd w firmie? Praktyczny poradnik

Jak oszczędzać prąd w firmie? Praktyczny poradnik
Wiele firm przepłaca za energię elektryczną, ponieważ ich działania nie są zoptymalizowane. Oto pięć praktycznych porad dla przedsiębiorców, jak zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent (m.in. przy użyciu nowych

Data publikacji: 2019-03-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak oszczędzać prąd w firmie? Praktyczny poradnik
Kategoria: BIZNES, Energetyka

Wiele firm przepłaca za energię elektryczną, ponieważ ich działania nie są zoptymalizowane. Oto pięć praktycznych porad dla przedsiębiorców, jak zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent (m.in. przy użyciu nowych technologii)

Jak oszczędzać prąd w firmie? Praktyczny poradnik BIZNES, Energetyka - Wiele firm przepłaca za energię elektryczną, ponieważ ich działania nie są zoptymalizowane. Oto pięć praktycznych porad dla przedsiębiorców, jak zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent (m.in. przy użyciu nowych technologii)

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Oto kilka metod, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie nawet o kilkadziesiąt procent.  

Według danych GUS w 2017 r. ogólne zużycie energii w Polsce wzrosło do ponad 152 TWh, a największy udział – około 80 proc. – miał w tym sektor biznesu i administracji. Jak pokazują badania oraz praktyki z niektórych europejskich państw, wprowadzając pewne metody oszczędzania rodzimy biznes mógłby zaoszczędzić jednak nawet do 40 proc. energii. Oto w jaki sposób można ograniczyć wysokość opłat za prąd w firmie.  

Zmiana taryfy

Jak wiadomo, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dwie podstawowe taryfy to C11 i C12. W C11 obowiązuje jedna, dobowa stawka za energię, natomiast w C12a i C12b, czyli w tzw. taryfie dwustrefowej, prąd jest tańszy poza godzinami szczytu i w nocy (a droższy w szczycie). Warto sprawdzić, która najlepiej pasuje do naszego biznesu. Może bowiem okazać się, że znaczną część energii elektrycznej zużywamy w godzinach, w których obowiązuje tańsza strefa.

Dopasowanie taryfy powinno odbywać się również w obszarze dystrybucji, ponieważ opłaty za „transport” energii to dzisiaj około połowa rachunku. Tymczasem zmiany tych opłat są łatwe i mogą znacząco wpłynąć na wysokość faktury za prąd.  

Należy też pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej mocy umownej. Większości z nas termin ten niewiele powie, a sposób zmiany mocy może przysporzyć trudności. Są na to jednak stosunkowo proste sposoby. Moc umowną można wyliczyć na podstawie bieżących danych zużycia prądu. Zapewniają to odpowiednie urządzenia pomiarowe. Warto o to zadbać, ponieważ dobrze dopasowany poziom pozwoli zaoszczędzić na niewykorzystanych kW.

A to już wiesz?  Młodzi na rzecz planety

Zmiana dostawcy prądu

Odbiorcy biznesowi to bardzo pożądana grupa klientów z perspektywy sprzedawców energii, dlatego warto być na bieżąco z aktualnymi ofertami. Operatorzy walcząc o klienta mogą bowiem oferować atrakcyjne pakiety, promocje lub oferty lojalnościowe. Pamiętajmy więc, aby jeszcze przed zakończeniem umowy z obecnym operatorem rozesłać zapytania ofertowe do innych dostawców energii.

Monitoring 24/7

Firma może mieć bardzo wiele punktów poboru energii, dlatego tak ważna jest możliwość jednoczesnego ich kontrolowania. Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia pomiarowe montowane np. przy licznikach prądu, które zbierają płynące z nich dane. To także może być dobra droga do znalezienia oszczędności.

– Stały monitoring zużycia energii w firmie zapewnia dostęp do szerokiej analityki, a w konsekwencji daje możliwość zidentyfikowania podejrzanie wysokiego pobory energii w danym dziale zakładu. Wiedząc to, można reagować: dopasować jak najlepszą taryfę i tak zaplanować pracę firmy, aby maszyny pracowały nie obciążając sieci ponad zakontraktowaną moc oraz – w przypadku taryf wielostrefowych – wpisywały się w zwiększony pobór w godzinach z tańszą energią – wyjaśnia Mateusz Brzozowski z firmy OneMeter specjalizującej się w monitorowaniu zużycia energii w czasie rzeczywistym.

Audyt energetyczny

Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego spoczywa na firmach zatrudniających ponad 250 osób oraz notujących roczny dochód netto wyższy niż 50 mln euro. Zaleca się jednak, aby właściciele mniejszych przedsiębiorstw także organizowali takie audyty przy udziale profesjonalnej firmy audytorskiej.

Zaproszona firma dokona dokładnej analizy aktualnych kosztów, jakie ponosi przedsiębiorstwo. Kontrolerzy wskażą najbardziej energochłonne elementy firmowej infrastruktury, sprawdzą możliwości modernizacji, dokonają symulacji zużycia energii w zakładzie, a na koniec sporządzą raport z konkretnymi propozycjami zmian. Ich wdrożenie może pozwolić znacznie zmniejszyć zużycie energii.

Zmiana zachowań pracowników

Niestety, polscy przedsiębiorcy w większości nie wymagają od siebie i od swoich pracowników „zachowań energooszczędnych”. W badaniu przeprowadzonym przez RWE Polska, 52 proc. zatrudnionych respondentów wskazało, że w ich miejscu pracy nie podejmuje się żadnych inicjatyw związanych z oszczędzaniem energii. A tylko 24 proc. wskazało, że jedynie czasami ze strony szefostwa pojawiają się takie prośby.

A to już wiesz?  Urlop – idealny czas na remont

Zmiana przyzwyczajeń pracowników to mozolny proces, ale taka współpraca może też wpłynąć na ograniczenie zużycia prądu. Można to zrobić chociażby m.in. poprzez rozsądne korzystanie z klimatyzatorów i innych urządzeń grzewczych, gaszenie światła w pomieszczeniach jeśli nie jest ono potrzebne (dziś robi tak tylko 16 proc. pracowników) lub wyłączanie urządzeń z sieci po zakończonej pracy (obecnie odłączenia komputera i monitora pilnuje zaledwie 12 proc. pracowników). To tylko z pozoru mało istotne drobiazgi, ale zadbanie o nie może pozytywnie odbić się na wysokości rachunków za energię.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak oszczędzać prąd w firmie? Praktyczny poradnik BIZNES, Energetyka - Wiele firm przepłaca za energię elektryczną, ponieważ ich działania nie są zoptymalizowane. Oto pięć praktycznych porad dla przedsiębiorców, jak zmniejszyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent (m.in. przy użyciu nowych technologii)
Hashtagi: #BIZNES #Energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy