BIZNES Energetyka

Czy reformy na Ukrainie są zagrożone?

Czy reformy na Ukrainie są zagrożone?
Zablokowana przez SBU nominacja polskiego managera Pawła Stańczaka na szefa Ukrtransgazu. Czy planowane reformy w ukraińskim sektorze gazowym staną pod znakiem

Data publikacji: 2017-10-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy reformy na Ukrainie są zagrożone?
Kategoria: BIZNES, Energetyka

Zablokowana przez SBU nominacja polskiego managera Pawła Stańczaka na szefa Ukrtransgazu. Czy planowane reformy w ukraińskim sektorze gazowym staną pod znakiem zapytania?

Czy reformy na Ukrainie są zagrożone? BIZNES, Energetyka - Zablokowana przez SBU nominacja polskiego managera Pawła Stańczaka na szefa Ukrtransgazu. Czy planowane reformy w ukraińskim sektorze gazowym staną pod znakiem zapytania?

Czy reformy na Ukrainie są zagrożone?

 

Z początkiem sierpnia polskie media obiegła informacja o jednogłośnym wyborze przez Radę Nadzorczą Naftohazu polskiego menadżera Pawła Stańczaka na szefa państwowej spółki Ukrtransgazu, operatora gazociągów i podmiotu zarządzającego podziemnymi zbiornikami gazu. Niemniej już w drugiej połowie września Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zablokowały nominację Polaka. Czy planowane reformy w ukraińskim sektorze gazowym staną pod znakiem zapytania?

 

Paweł Stańczak ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie, w tym m.in. pracę nad utworzeniem Gaz- Systemu, polskiego operatora gazociągów przesyłowych, miał wraz ze swoją kandydaturą na Ukrainie jasno sprecyzowany cel – tzw. unbundling. Naftohaz jest w posiadaniu 100 proc. akcji Ukrtransgazu, którego to restrukturyzacją miałby zająć się były dyrektor techniczny i członek zarządu PGNiG.

 

– Informacje o interwencji SBU wydawała się być zaskoczeniem. Niemniej łącząc to zdarzenie z dymisją niezależnych, zagranicznych członków Rady Nadzorczej Naftohazu w ostatnich tygodniach, którzy odeszli oskarżając władze Ukrainy o coraz większe naciski polityczne, można doszukać się tutaj jasnej logiki działań. Ewidentnie obok zewnętrznej narracji dotyczącej pogłębiającej się liberalizacji rynku gazu mamy do czynienia z wewnątrzpaństwowymi ruchami, które mają na celu blokowanie reform sektora gazowego na Ukrainie– komentuje Piotr Kasprzak, prezes Hermes Energy Group S.A.

 

– Dostosowanie się do norm UE oraz rozdzielenie przesyłu od sprzedaży gazu to duże wyzwanie na rynku, gdzie ustalanie cen odbywa się z poziomu centralnego, a nie na bazie popytu i podaży. Rząd ukraiński wydaje się być wysoce niezadowolony ze stopniowego uniezależniania się Naftohazu. Te pierwsze, ale jakże skuteczne ruchy ze strony władz mogą sugerować, że scenariusz, w którym Ukraina zamiast w stronę UE zaczyna przychylać się w stronę wschodnią nie jest wcale taki nieprawdopodobny – kontynuuje Kasprzak.

A to już wiesz?  Zdrowe, zielone biura: Światło dzienne i oświetlenie

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czy reformy na Ukrainie są zagrożone? BIZNES, Energetyka - Zablokowana przez SBU nominacja polskiego managera Pawła Stańczaka na szefa Ukrtransgazu. Czy planowane reformy w ukraińskim sektorze gazowym staną pod znakiem zapytania?
Hashtagi: #BIZNES #Energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy