Adam Bargielski

[cft format=0] Adam Bargielski (ur. 7 stycznia 1903 w Kalinowie (powiat łomżyński), zm. 8 września 1942 w Dachau (KL)) – polski duchowny katolicki, wikariusz parafii Myszyniec, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego. Syn […]
[cft format=0]

Adam Bargielski (ur. 7 stycznia 1903 w Kalinowie (powiat łomżyński), zm. 8 września 1942 w Dachau (KL)) – polski duchowny katolicki, wikariusz parafii Myszyniec, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Syn Franciszka i Franciszki z domu Jankowskiej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. 24 lutego 1929 przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach, od 1939 w Myszyńcu.

9 kwietnia 1940 zgłosił się do Gestapo z prośbą by mógł zastąpić w więzieniu aresztowanego 83 letniego proboszcza Klemensa Sawickiego. Ks. Bargielskiego skierowano do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie, kolejno do Mauthausen-Gusen i Dachau gdzie zarejestrowano go jako numer 22061. Niósł zawsze pomoc współwięźniom, a prześladowania nie wpłynęły na jego głęboki spokój. Zamordowany został przez strażnika obozu.

Proces beatyfikacyjny

Beatyfikował go papież Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Adam Bargielski

Adam Bargielski

źródłó: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Bargielski

szukane: